• Podsumowanie projektu Erasmus+

• Sprawozdanie z realizacji projektu Erasmus+ 'Give 5: A Healthy Living Toolbox - the whole school program' w II półroczu roku szkolnego 2017/2018

Od lutego do czerwca 2018 r. kontynuowano realizację projektu Erasmus+ 'Give 5:
          A Healthy Living Toolbox - the whole school program' w Szkole Podstawowej nr 3
          z Oddziałami Integracyjnymi w Lubsku.  Realizowano zadania według planu pracy zawartego we wniosku aplikacyjnym zatwierdzonym prze Agencję Narodową.

Od stycznia do  marca 2018 nauczyciele zaangażowani w realizację projektu pracowali wykorzystując dobre praktyki ze szkół partnerskich dotyczące tematyki „bądź eko“. Następnie odbyła się wirtualna mobilność uczniów – rozmowa z uczniami ze szkoły tureckiej w klasie 4b. W maju 2018r. założono ogród szkolny.  W marcu 2018 dwie nauczycielki
          i dwie uczennice z klasy 6a uczestniczyły w warsztatach międzynarodowych we Włoszech. Następnie realizowano kolejny etap projektu: „bądź bezpieczny“. W klasie 5a odbyły się warsztaty z pielęgniarką szkolną na temat higieny. Od kwietnia do maja 2018 chętni nauczyciele pracowali wykorzystując dobre praktyki ze szkół partnerskich dotyczące tematyki „bądź bezpieczny”. Na początku maja 2018r. odbyła się wirtualna mobilność uczniów – rozmowa z uczniami ze szkoły tureckiej w klasie 5b. W maju 2018 r. miało miejsce drugie międzynarodowe spotkanie projektowe w Turcji, które było podsumowaniem pierwszego roku realizacji projektu.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursach wiedzy o Portugalii i Włoszech. Rezultaty pracy prezentowano w formie plakatu elektronicznego na Padleach (BE ECO, BE SAFE). Kontynuowano prowadzenie bloga projektu po polsku i strony projektu po angielsku. Ćwiczone metody były ewaluowane, a wyniki udostępniane partnerom. Informowano partnerów projektu o wszelkich działaniach prowadzonych w szkole, a związanych
          z tematyką projektu np. zajęcia z pierwszej pomocy, bezpieczeństwo na drodze (przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową).

W dalszym ciągu, w drugim semestrze, prowadzono dokumentację projektu przekazując dokumentację finansową księgowej rozliczającej faktury. Ponadto gromadzono materiały
          w teczce projektu, dokumentowano działania szkolne na stronie blogu, stronie projektu, TwinSpace na portalu eTwinning oraz w grupie zamkniętej na portalu społecznościowym. Dzielono się wiedzą i doświadczeniami z partnerami projektu, zarówno dotyczącymi realizowanych tematów jak i pracy projektowej. Ponadto włączono się w obchody 55-lecia szkoły wykorzystując to święto do rozpowszechniania informacji o programie Erasmus+
          i  naszym projekcie. Logo projektu i logo Erasmus + znalazło się na banerze informującym
          o wydarzeniu, a broszura wydana z okazji rocznicy szkoły zawierała artykuł o działaniach szkoły w ramach programu Erasmus+.

Pierwszy rok realizacji projektu zakończy się napisaniem sprawozdania, które zostanie przekazane Narodowej Agencji do 30.09.2018r. Nie ulega wątpliwości, że dzięki zaangażowaniu nauczycieli naszej szkoły zrealizowaliśmy założony plan. Bez wątpienia jesteśmy ważnym partnerem w tym projekcie. Uczniowie i nauczyciele biorący aktywny udział w projekcie swoimi przeżyciami i doświadczeniami dzielili się z innymi przyczyniając się do większego zaangażowania  pozostałych nauczycieli i uczniów w pracę projektową.