• Materiały na temat projektu Ersamus+ dostępne na stronie:

TPM w Turcji

TPM_w_Turcji_pdf.pdf

Erasmus + z trójki w Macedonii Północnej

Kolejny raz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubsku mieli okazję uczestniczyć w międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu Erasmus +. W Macedonii Północnej, w miejscowości Kumanovo uczniowie klasy szóstej: Maciej Krzyżanowski i Przemysław Nowak wraz z opiekunami: Julitą Ludwig - Grębowiec i Marią Uryś spędzili tydzień.

Nasi gospodarze okazali się bardzo przyjaźni i otwarci, co odczuliśmy od razu poprzez sposób w jaki nas powitali. Szkoła udekorowana była plakatami zawierającymi informacje o krajach partnerskich, a uczniowie ubrani byli w stroje w kolorach flag narodowych. Zaprezentowali nam również wspaniały taniec powitalny. Mieliśmy też szansę spotkać się z przedstawicielem burmistrza Kumanova, któremu zaprezentowaliśmy działania przeprowadzone w szkołach partnerskich w ostatnich miesiącach.

W trakcie pobytu w Macedonii Północnej uczniowie mieli szansę pracować ze swoimi rówieśnikami z Hiszpanii, Włoch, Litwy, Macedonii, Portugalii, Turcji i Rumunii. Wraz z nimi brali udział w warsztatach powiązanych tematycznie z piątą, ostatnią już częścią projektu: Be Fit. Zgodnie z tematyką projektu trenowaliśmy na pływalni i angażowaliśmy się w zajęcia na sali gimnastycznej.

Prócz ciężkiej pracy mieliśmy również czas na atrakcje. Uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili Kokino – starożytne obserwatorium astronomiczne oraz odbyli dwudniową wycieczkę do Ochrydy. Ochryda jest miastem wpisanym na listę UNESCO i leży przy wspaniałym jeziorze, które również mieliśmy okazję zobaczyć. Po drodze zwiedziliśmy zakon Jana Chrzciciela, a w drodze powrotnej zakon świętego  Nauma - ucznia Cyryla i Metodego.

Ostatniego dnia każda grupa z krajów partnerskich przygotowała i przedstawiła prezentację opisującą doświadczenia oraz wiedzę nabytą w trakcie warsztatów i spotkań. Uczestniczyliśmy we wspaniałej ceremonii wręczenia certyfikatów, podczas której m.in. uczniowie zaprezentowali tradycyjny taniec macedoński. Mieliśmy okazję zetknąć się tu ze wspaniałą kulturą, zwyczajami i kuchnią macedońską oraz nauczyć się trochę języka macedońskiego. Czas spędzony w Macedonii (31.03-06.04.2019) na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Będziemy mile wspominać chwile tam spędzone, ciesząc się nabytą wiedzą i doświadczeniami.

Ostatnie spotkanie podsumowujące realizowany projekt Give 5HLT rozpocznie się 26 maja 2019 r. w Rumunii. Nie znaczy to jednak, że osiadamy na laurach! Nasze głowy są pełne pomysłów i nadziei, że w przyszłości uda się zrealizować kolejne takie projekty!